Recykling
pojazdów

Zużyty sprzęt elektroniczny

Przyjmujemy elektrośmieci – czyli zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Są to wszystkie zepsute, zużyte, przestarzałe, zniszczone, niepotrzebne urządzenia, które są zasilane prądem lub działają na baterie.

Takich śmieci nie wolno wyrzucać na zwykłych śmietnikach, dlatego ważnym jest przekazanie ich w odpowiednie miejsce.

Dlaczego warto selektywnie segregować elektrośmieci?

  • Elektrośmieci to najszybciej rosnący rodzaj odpadów. Poprzez ich odzysk i recykling możemy zachować cenną przestrzeń, a nie czynić z niej składowisk.
  • W elektrośmieciach zawarte są cenne metale, które mogą być odzyskane, a dzięki temu oszczędzamy energię, zmniejszamy zanieczyszczenia, zmniejszamy emisję gazów cieplarnianych, a także oszczędzamy zasoby poprzez mniejsze ich wydobycie.
  • Do środowiska nie przedostają się niebezpieczne substancje i dzięki temu nie jesteśmy narażeni na ich działanie.
  • Gdy chcemy pozbyć się elektrośmieci powinniśmy udać się z nimi w miejsce skąd zostaną zabrane i przekazane do prawidłowego odzysku, przetwarzania i recyclingu.

5 zasad postępowania z zsee:

  1. NIE WYRZUCAJ ZSEE – nie porzucaj zużytego sprzętu w lasach, przydrożnych rowach czy na śmietnikach. Za takie postępowanie grozi kara 5000 zł. W takim sprzęcie znajduje się wiele toksycznych substancji, które ulatniając się podczas nieprawidłowego użytkowania i uszkodzenia, przedostają się do gleby, wody, powietrza. W konsekwencji trafiają też do organizmu człowieka i zwierząt, siejąc spustoszenie w ich narządach.
  2. ODDAWAJ ZSEE do punktu zbierania w Twojej gminie lub do sklepu z RTV i AGD. Jeżeli kupujesz nowy sprzęt elektryczny lub elektroniczny to ten stary masz prawo zostawić w sklepie, natomiast inny sprzęt, którego już nie używasz masz prawo zostawić w gminnym punkcie zbierania odpadów.
  3. NIGDY NIE DEMONTUJ SAM ZSEE – demontaż zużytego sprzętu to bardzo skomplikowany proces, który wymaga specjalistycznych narzędzi, a przede wszystkim wiedzy na temat postępowania z takim sprzętem. Dlatego powinno to odbywać się, w specjalnie przystosowanych do tego zakładach i przez profesjonalnie przygotowane do tego działania osoby.
  4. NIE GROMADŹ ZSEE – Gdy kupujesz nowy sprzęt, to często stary wrzucasz do szuflady bądź upychasz w szafie i myślisz „a bo może jeszcze się przyda”. Nie rób tak! Jeżeli jest sprawny to oddaj go komuś, kto będzie go używał, a ten przestarzały oddaj do punktu zbierania ZSEE.
  5. OSZCZĘDZAJ SUROWCE I ENERGIĘ – gdy wymieniasz sprzęt na nowy, to wybierz taki który spełnia wysokie standardy ochrony środowiska. Wymień te stare, które wręcz „pożerały” prąd na te które potrzebują go zdecydowanie mniej. Pamiętaj też, aby wyłączać z prądu urządzenie, gdy z nich nie korzystasz, w ten sposób zaoszczędzisz pieniądze na zakup energii elektrycznej.

Stosując te zasady przyczynisz się do ochrony naszego środowiska.